Az „Együttműködésben a klímatudatos vízgyűjtő-gazdálkodásért” című LIFE LOGOS 4 WATERS projekt keretében 2024. november 5. és december 5. között került megrendezésre a projekt második szakmai, országjáró rendezvénysorozata 7 helyszínen (Kecskemét, Veszprém, Gödöllő, Győr, Noszvaj, Tiszafüred és Kaposvár). Az ország minden régióját érintő konferenciasorozat fő témája ezúttal a területi és települési zöldinfrastruktúra – amely magában foglalja a kék infrastruktúrát is – elméleti és gyakorlati, tapasztalati irányból történő megközelítésére irányult. A rendezvényünk célja, hogy az önkormányzatoknál minél szélesebb körben elterjedjenek a természetalapú megoldások, ezzel is hozzájárulva a települések alkalmazkodóképességének növeléséhez. A rendezvény témájának szellemiségében elsőként néhány felvezető előadást hallgathattak meg a résztvevők, amelyek mentén a résztvevők kérdéseit a kerekasztal-beszélgetéseken részletesen is megtárgyalhatták az előadókkal. A rendezvényeket szakmai kiállítás zárta minden helyszínen.
Az előadásokat megelőzően dr. Dukai Miklós önkormányzati államtitkár úr köszöntőjét hallgathatták meg a rendezvényeken jelenlévők, aki hangsúlyozta, hogy az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodás témája napjaink egyik legaktuálisabb kérdése, amelyben az egyéneken túlmutatóan a közösségeknek, ezáltal az összefogásnak nagyon fontos szerepe és felelőssége is van. A közös cselekvés szükségessége már megfogalmazódott, azonban a tényleges megvalósításért folyamatosan és kitartóan dolgozni kell, amely cél eléréséhez a hazai önkormányzatok elhivatottsága kulcsfontosságú – ezt bizonyították az idei esztendő természeti katasztrófáinak megfékezése, a károk felszámolása és elhárítása, valamint a helyreállítási munkálatok terén.
A felvezető előadások sorát a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, Önkormányzati Projektkoordinációs Főosztály által koordinált LIFE LOGOS 4 WATERS projekt bemutatása nyitotta meg, amelyben dr. Szatzker Petra, a projekt szakmai vezetője ismertette a projekt céljait, előrehaladását, a megvalósítás folyamatát, elért eredményeket. Kiemelte a projektben létrehozásra került, úgynevezett Integrált Önkormányzati Döntéstámogató Platformot, amelynek célja egy olyan, könnyen elérhető felület létrehozása volt, amelyen a tervezést, döntéshozást, tájékoztatást elősegítő hazai, valamint nemzetközi adatbázisok, eszközök elérhetőek. Szatzker Petra reményét fejezte ki, hogy a gyűjtemény segítséget nyújt a helyi döntéshozóknak és szakembereknek, valamint az alkalmazkodás érdekében végzett munkájukat megkönnyítve hasznos ismeretekhez juthatnak általa, inspiráló ötleteket meríthetnek fejlesztéseikhez vagy éppen szemléletformáló tevékenységükhöz nyújt támogatást.
Szatzker Petra, a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt szakmai vezetője ismerteti a projektet a győri rendezvényen (2024. 11. 20.)
A rendezvények következő két előadása a pályázati lehetőségekről szólt. Elsőként a közeljövőben aktuálissá váló KEHOP-PLUSZ, „Zöld-kék infrastruktúra fejlesztést célzó beruházások” című pályázati felhívás részletes ismertetése került porondra a pályázatért felelős Irányító Hatóság által. Iványiné Batta Beáta osztályvezető asszony minden előadásában kiemelte a várhatón 2025 tavaszán megjelenő pályázat fő célkitűzéseit, a pályázatok értékelésének hangsúlyos szempontjait. A helyi lakosságot fokozottan érintő problémák megoldására szolgáló pályázatok benyújtását várják, amelyek meghatározó eleme kell legyen a természetalapú megoldások alkalmazása. A zöldinfrastruktúra fejlesztése, kialakítása olyan eszközt jelent, amellyel a klímaváltozás negatív hatásaival szembeni sérülékenység mértéke hosszú távon és fenntartható módon csökkenthető – osztályvezető asszony előadásaiban felhívta a figyelmet, hogy nem csupán a pályázatban szükséges (annak sikeressége érdekében) ennek figyelembevétele, hanem minden jövőbeli terv elkészítése során.
Iványiné Batta Beáta osztályvezető asszony ismerteti a KEHOP-PLUSZ pályázati felhívást a gödöllői rendezvényen (2024. 11. 13.)
A pályázati lehetőségekhez kapcsolódóan az előadások során a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda kollégáinak (Cseke Bence, Czmarkó László, Veres Márton) összefoglaló bemutatása zárta, amelynek fő fókusza a nemzetközi kapcsolatépítő programok ismertetése és a nemzetközi pályázatokban való részvétel lehetőségeinek és feltételeinek, esetleges nehézségeinek felvázolása volt. Az előadás egyúttal keretbe is foglalta a rendezvényt felvezető előadástémákat.
Veres Márton, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda projektmenedzsere mutatja be a győri rendezvényen, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a nemzetközi pályázatokban történő részvételre önkormányzati szinten (2024. 11. 20.)
Az előadásokat követően interaktív kerekasztal-beszélgetésekre került sor három témában. Egyik asztalnál a pályázati lehetőségekről – különös tekintettel a KEHOP-PLUSZ pályázati felhívásról – lehetett bővebb információkhoz jutni. Illetve akár konkrét kérdésekkel is fordulhattak az önkormányzatok a beszélgetést vezető Irányító Hatóság képviselői felé, akik készségesen igyekeztek megválaszolni minden felmerült gondolatot. A másik két asztalnál pedig a gyakorlati tapasztalat-megosztásé volt a főszerep a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt két mintavízgyűjtő területének képviseletében Püspökszilágy és Bátya Község Önkormányzata mutatta be, hogy területükön milyen természetalapú, vízvisszatartó beavatkozásokat, vízgazdálkodási megoldásokat valósítanak meg. Püspökszilágy a dombvidékre jellemző vízhez kapcsolódó problémák és kihívások kezelését képviseli, ahol elsődlegesen a lefolyáslassítás a kiemelt cél, amely a vízvisszatartás eszközeivel is szoros összefüggésben áll. Tordai Sándor, a település polgármestere, illetve Mészáros Krisztián vízgyűjtő koordinátor ismertette a tervezett és már kivitelezés alatt álló természetalapú megoldásokat. A síkvidéki vízgazdálkodási problémák feloldási, ellensúlyozási lehetőségeit Bátya Község Önkormányzatának képviseletében Markó Fruzsina vízgyűjtő koordinátor és Vízné Virág Éva klímaalkalmazkodási referens mutatta be, akik a hatékony síkvidéki vízvisszatartás, vízmegtartás eszközeinek megvalósításában kalauzolták a résztvevőket.
Kerekasztal-beszélgetés a noszvaji rendezvényen – a „Dombvidéki vízmegtartó megoldások” témakörének asztalánál Püspökszilágy Község Önkormányzatának képviseletében Mészáros Krisztián vízgyűjtő koordinátor ismerteti a Szilágyi- és Gombás-patakok vízgyűjtőjén megvalósuló beavatkozásokat (2024. 11. 27.)
Kerekasztal-beszélgetés a tiszafüredi rendezvényen – a „Finanszírozások, pályázatok” témakörének asztalánál a KEHOP-PLUSZ pályázati felhívás Irányító Hatóságának képviseletében Iványiné Batta Beáta osztályvezető asszony válaszol a pályázattal kapcsolatos kérdésekre (2024. 12. 03.)
Kerekasztal-beszélgetés a kaposvári rendezvényen – a „Síkvidéki vízmegtartó megoldások” témakörének asztalánál Bátya Község Önkormányzatának képviseletében Markó Fruzsina vízgyűjtő koordinátor ismerteti a Kalocsai-Sárköz területén megvalósuló beavatkozásokat (2024. 12. 05.)
A rendezvényt egy szakmai kiállítás zárta, amelyen az Önkormányzati Államtitkárság koordinálásában megvalósuló hazai és nemzetközi projektek kerültek bemutatásra. Az eseménysorozatot megrendező LIFE LOGOS 4 WATERS projekten kívül a szélsőséges időjárási eseményekkel szembeni ellenálló-képesség helyi szintű fejlesztésével foglalkozó LOCALIENCE Interreg Central-Europe program, a természetalapú megoldások szakpolitikai környezetének elemzésével és európai szintű összehasonlításával foglalkozó, valamint a szakpolitikai eszközök fejlesztésére koncentráló NBS4LOCAL Interreg Europe program is bemutatkozott a kiállítók között. Az Interreg Danube Region program keretében megvalósítás alatt álló SAFETY4TMF projektben egy speciális témakörrel, a zagytározók katasztrófamegelőzési és –védelmi tevékenységének hatósági és önkormányzati feladatait, azok hatékonyságának növelési lehetőségeit is megismerhették a kiállításon résztvevők. A Helyi Közszolgáltatás Információs Rendszer, rövid és ismertebb nevén IKIR projekt is képviseltette magát a kiállításon. A LIFE LOGOS 4 WATERS projekt partnerségéből a Klímabarát Települések Szövetsége is csatlakozott a rendezvényekhez, akik a szakmai kiállításon ugyancsak bemutatták szervezetük munkásságát. Szakmai ismeretterjesztő anyagokat, tájékoztató füzeteket, kiadványokat és egyéb információs anyagokat gyűjthettek a résztvevők a felsorolt projektekről, valamint a projektek vezetőitől, koordinátoraitól első kézből is bővebben tájékozódhattak azok legfontosabb eredményeiről. A délutáni programot színesítve poszterkiállítást keretében bemutatásra került a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt keretében megvalósult Önkormányzati Pályázati Program nyertes települési önkormányzatainak kisléptékű, vízmegtartással kapcsolatos beruházásainak, vagy éppen szemléletformáló tevékenységének eredménye is.
Szakmai kiállítás az Önkormányzati Projektkoordinációs Főosztály által koordinált projektek bemutatásával a noszvaji rendezvényen (2024. 11. 27.)
A LIFE LOGOS 4 WATERS projekt nevében ezúton is szeretnénk ismét megköszönni a megtisztelő érdeklődést és részvételt a rendezvényeinken. Bízunk benne, hogy az előadásokat meghallgatók, vagy akár csak az előadások anyagát olvasók (amelyek a cikkünk végén szereplő linkeken elérhetőek) számára hasznos ismeretek, tapasztalatok és inspiráló gondolatok hangzottak el a rendezvényeken, amelyeket jövőbeli munkájuk során hatékonyan tudnak alkalmazni. Bízunk abban is, hogy a kerekasztal-beszélgetések hozzájárultak a kapcsolatépítéshez, és annak folyamán, illetve azt követően is lehetőségük nyílt hatékony tapasztalatcserére is, így reméljük, hogy mindezek által a közös gondolkodás a fenntartható fejlődés megalapozásához járult hozzá.
A rendezvénysorozat keretében elhangzott előadások, illetve az összefoglaló videó az alábbi linkeken érhetőek el helyszínenként:
Kecskemét, Veszprém, Gödöllő, Győr, Noszvaj, Tiszafüred, Kaposvár