life logo

Önkormányzati Pályázati Program

Nyertes pályázatok

ÖPP nyertesek térkép
Az Önkormányzati Pályázati Program nyertes önkormányzatai

A LIFE LOGOS 4 WATERS projekt keretében meghirdetett pályázati program célja a kisléptékű természetes vízmegtartással kapcsolatos beruházások (továbbiakban NWRM-ek) szélesebb körű használatának az ösztönzése és támogatása a települési szintű éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban. Illetve, hogy felhívja a figyelmet a kisléptékű, természetalapú, költséghatékony megoldások előnyeire, és rávilágítson a széleskörű részvételen (a helyi közösség bevonásán) alapuló intézkedések sikerességére. Ennek érdekében helyi, kisléptékű innovatív megoldásokat kívántunk támogatni, melyek hozzájárulnak a klímaváltozás hatásainak csökkentéséhez és a települési alkalmazkodáshoz.

Bezi Község Önkormányzata

Településfásítás és az esővízgyűjtés ösztönzése a lakosság körében

A projekt teljes költségvetése: 1 059 660 FT

Megítélt támogatási összeg: 959 660 Ft

Bezi Község Önkormányzata a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt Önkormányzati Pályázati Programjának keretében településfásításra, illetve esővízgyűjtő tartályok beszerzésének támogatása céljából nyújtotta be pályázatát. A településen kiemelt figyelmet fordítanak az esztétikus utcakép kialakítására, a belterület zöldfelületeinek minél élhetőbbé és szebbé tételére. A zöldfelületek fenntartása azonban sokszor kihívást is jelent, elsősorban az öntözési igények miatt, amelyet az egyre gyakrabban jelentkező aszályos időszakok csak súlyosbítanak. A településen 2020 óta támogatások segítségével vagy önkormányzati önerőből folyamatosan zajlanak a fásítási programok. A csemeték ültetéséhez és neveléséhez is elengedhetetlen a rendszeres öntözés, amelynek elősegítésére hatékony eszközt jelentenek az esővízgyűjtő tartályok. Bezi Önkormányzata a Program keretében egy eddig még nem fásított utcaszakaszon telepített egységes fasort, amely aktív lakossági részvétellel valósult meg. Az esővízgyűjtő tartályok iránt is nagy igény mutatkozott a lakosság körében, a várakozásoknak megfelelően hatékony segítséget nyújtanak a zöldfelületek öntözésében. A településen fontos a szemléletformálás, a generációk közötti tudásátadás és a lakosság összetartó erejének növelése. Ennek fényében elindult egy kezdeményezés, amellyel az idősebb helyiek a gondozott, ápolt kertjeiket bemutatták kisiskolás, óvodás csoportoknak, ezáltal a hatékony kertgondozási és –fenntartási ismereteiket is megosztották a fiatalabbakkal.

Budapest Főváros XVII. kerület Rákosmente Önkormányzata

Rákoskeresztúr első esőkertje

A projekt teljes költségvetése: 3 667 277 Ft

Megítélt támogatási összeg: 3 167 277 Ft

Rákosmente területén, az Újlak utcai lakótelep és a Pesti út között húzódó Kis utcai gyalogos, aszfaltozott sétány részben csapadékvíz-elvezető szerepet tölt be: a lakótelep és a Pesti út közötti megközelítőleg 10 méteres szintkülönbség a magasabban fekvő területről a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék lefolyási intenzitását erősíti és a közeli kavicsos, illetve aszfaltozott parkolókban halmozódik fel hordalékkal együtt. A Kis utcai sétány menti nagy kiterjedésű burkolt felületek a természetes beszivárgást akadályozzák és esztétikailag nem túl előnyös képet nyújtanak a területen. A LIFE LOGOS 4 WATERS projekt Önkormányzati Pályázati Programjának keretében a kerület önkormányzata egy esőkert kialakítására nyújtotta be pályázatát, amellyel az aszfaltos burkolat egy részének feltörésével, a területet természetközelivé alakítva a diverzitás növeléséhez, a mikroklimatikus viszonyok javulásához is kedvező feltételeket lehet teremteni. A helyi lakosság körében is pozitív fogadtatásra lelt a Programban kialakított esőkert. A megvalósult esőkerttel egy kis „zöld oázis” jött létre a burkolt felületek között, amely hatékonyan felfogja és elszikkasztja a szomszédos sétányról lefolyó csapadékvizet, ezáltal a parkolók és a csatornahálózat terhelését is csökkenti. A terület esztétikai értéknövelésben is részesült az esőkert által, ami várhatóan a helyiek és az arra közlekedők örömét is szolgálja hosszú távon.

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Bugacpusztaháza Községi Önkormányzat

Élő udvar, zöldebb ház

A projekt teljes költségvetése: 1 932 500 Ft

Megítélt támogatási összeg: 1 835 875 Ft

Bugacpusztaháza a Duna-Tisza-közi Homokhátság területén helyezkedik el, amely tájegység az ország egyik leginkább vízhiánnyal küzdő térsége. Az aszályos időszakok jelentősen megnehezítik a településen élők mindennapjait és a gazdálkodásukat is, amelyet felerősít a talajvíz – természetes körülmények között is mélyenfekvő – szintjének további csökkenése. A klímaváltozás hatásainak következtében az éves csapadék mennyisége évek óta egyre kevesebb a térségben. Számítások alapján a Homokhátság már mintegy 5 éves negatív irányú vízmérleggel jellemezhető, azaz a párolgás mértéke sokkal erősebb, mint a területre lehulló csapadék mennyisége, ami a víz hasznosíthatóságának jellegét is erősen befolyásolja. Bugacpusztaháza önkormányzata a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt Önkormányzati Pályázati Programjában esővízgyűjtő tartályok beszerzésére nyújtotta be pályázatát, amellyel a lakossági vízfelhasználás hatékonyságát tudják elősegíteni. Mindezzel a helyiek környezettudatosságának erősítése, a szemléletformálás célja is elérhető, amely által az „élő udvar, zöldebb ház” megnevezésű, a helyiek körében egyre népszerűbb, tudatos kertgazdálkodás is erősíthető. A településen faültetés is megvalósult a Program támogatásával, amely során őshonos fajok telepítésével korábbi parkosítások alkalmával elültetett, de azóta kipusztult fák pótlása és a parkosítás fejlesztése történt meg. A faültetésben a lakosság is aktív részt vállalt, közösségi munka keretében valósult meg a fák telepítése. Mindezen kisléptékű megoldások egyszerű eszközöket nyújtanak a kedvezőbb helyi mikroklimatikus viszonyok megalapozásához.   

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Csömör Nagyközség Önkormányzata

A csömöri horgásztó partrendezése és a patakon átfolyásos rönkgát létesítése

A projekt teljes költségvetése: 3 684 211 Ft

Megítélt támogatási összeg: 3 500 000 Ft

Csömör településen jelentős problémát okoznak a hirtelen lezúduló, heves esőzések, amelyeket a belterületen kialakított felszíni vízelvezető árkok összegyűjtve a nagyközség patakjába juttatnak. A patak medre az időszakosan jelentkező nagy mennyiségű víz következtében erőteljesen mélyült, néhol szurdokszerű árkokat formálva. Egyes szakaszokon az időszakosan jelentkező intenzív csapadék-események hatására a partfal ki- és alámosódása okoz kihívásokat a helyieknek. A patak medrének mélyülése következtében további problémák is jelentkeznek, mivel a talajvíz elszívó hatása miatt a patakvölgy vizes élőhelyeinek kiszáradása fokozódik. Csömör területén található egy mesterségesen kialakított horgásztó is, amelynek partfala korábban nem nyújtott megfelelő életteret a növény- és állatvilágnak. Mindezen problémák ellensúlyozására a Program keretében egy átfolyásos rönkgát létesítésére, illetve a horgásztó két rövidebb partfalának rendezésére, természetközelibbé tételére nyújtotta be pályázatát az önkormányzat a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt Önkormányzati Pályázati Programjának keretében. A kisléptékű, természetalapú megoldások megvalósulásának eredményessége az elmúlt hónapokban is már érzékelhető volt. A rönkgát hatékonyan lassítja a hirtelen megnövekedett vízhozam sebességét, a felvízi szakaszon elősegíti a víztöbblet hasznosulását, ezáltal a vizes élőhelyek kiszáradási folyamatának visszaállításában is jótékony szerepet tölt be. A horgásztó estében mind ökológiai, mind esztétikai értéknövekedés figyelhető meg a Program keretében támogatott partrendezés eredményeként. Új madárfajok jelentek meg, amely bizonyítja, hogy értékes élőhelyek kialakulása kezdődött meg a területen. A lakosság örömmel fogadta a beavatkozásokat. A horgásztó központi szerepet tölt be a helyiek és a környező települések lakosainak körében is, mint családi kirándulóhely, közösségi tér. A tó környezetének megújulása hozzájárul a látogatók számának és a terület népszerűségének növekedéséhez is.     

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Füzérradvány Községi Önkormányzat

Benjes-sövény kialakítása

A projekt teljes költségvetése: 3 500 000 Ft

Megítélt támogatási összeg: 3 498 000 Ft

Füzérradvány településen intenzív erdőművelési tevékenység zajlik, amelynek következtében az érintett területek talaj- és szélerózióra kifejezetten érzékenyek. Az erdészeti munkálatok eredményeként keletkező nagy mennyiségű vágási hulladék pedig ezidáig jellemzően elégetésre került, ezzel a levegő minőségét és a településen élők komfortérzetét rontva. Füzérradvány önkormányzata a problémák megoldására Benjes-sövény kialakítását tervezte, amelyet a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt Önkormányzati Pályázati Programjának keretében, a pályázati anyagukban be is nyújtottak. A Benjes-sövény természetes anyagokból, faágak, gallyak által felépített két oszlopsorból, illetve közöttük felhalmozott zöldhulladékból – nyesedékből, aprítékból – áll. Magassága mindössze 1,5 m-es, ezáltal könnyen pótolható a középső egységbe lerakott zöldhulladék mennyisége. A sövény alapvetően holtfából és levágott növényi részekből épül fel, azonban képes egyfajta belső ökoszisztémát képezve önálló életre kelni, ezáltal a korábban levágott vesszők sarjadása is megfigyelhető. A Benjes-sövény telepítése a Program keretében megvalósult szakaszon hatékonynak bizonyul az erdőben élő vadak távoltartására is, így a helyiek gyümölcsös ültetvényeiben is kevesebb vadkár jelentkezik. A lakosság a sövény „utánpótlására” hordja a kertjükben levágott zöldhulladékot annak elégetése helyett. Élőhelyként is funkcionál a terület: egyre több állatfaj talált menedéket, szaporodó- vagy búvóhelyet a sövény gallyai között. Szemléletformálás tekintetében is példaértékű ez a kisléptékű, természetalapú megoldás, amellyel viszonylag egyszerűen lehet hasznosítani, illetve a természet körfogásába visszajuttatni a zöldhulladékot, miközben egyéb járulékos hatások, mint a talaj- és szélerózió csökkentése, biodiverzitás növelése, élőhelyek teremtése is elérhetőek.     

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Gyenesdiás Nagyközség Önkormányzata

Minden esőcsepp számít

A projekt teljes költségvetése: 3 675 000 Ft

Megítélt támogatási összeg: 3 500 000 Ft

A szélsőséges időjárási események Gyenesdiás területén is egyre fokozottabban jelentkeznek. Heves esőzések alkalmával a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű víz okoz fennakadásokat, míg a csapadékhiányos időszakban az aszály állítja kihívások elé a lakosságot. Mivel a település egy turisztikailag is kiemelt térségben helyezkedik el, így a rendezett, esztétikus zöldfelületek – mind köztereken, mind magán telkeken – jelenléte kiemelten fontos. A kiegyensúlyozott öntözés elősegítése érdekében lakossági esővízgyűjtő tartályok beszerzésére nyújtotta be pályázatát az önkormányzat a Program keretében. A helyiek körében nagyon népszerűnek bizonyult tartályok segítségével a vezetékes ivóvízhálózatról történő öntözés mértéke is csökkent. Az esővíz hatékony felhasználására további kedvező lehetőségeket és egyben feladatokat kínált az önkormányzat a lakosságnak: tavasszal zöldség és fűszernövény palántákat osztottak szét, amelyek gondozása a helyiek feladata. Szakmai előadásokon a klímaváltozás hatásairól, azok ellensúlyozására, enyhítésére tehető intézkedésekről is hallgathattak előadásokat a lakosok. Mindezen tevékenységek és megoldások a háztáji kertkultúra felélesztését segítették elő és hozzájárultak a hatékony és fenntartható vízgazdálkodás megalapozásához is helyi szinten. 

Halastó Község Önkormányzata

A víz nélküli Halastó… Társadalmi összefogással megvalósuló vízmegtartó mintaprojekt Halastó község belterületi csapadékának a természet számára való hasznosítására

 

A projekt teljes költségvetése: 4 209 000 Ft

 

Megítélt támogatási összeg: 3 500 000 Ft

Halastó területén több patak is keresztülfolyik, amelyeket az 1970-es években erősen szabályoztak. A vízfolyások menti vizes élőhelyek és vizenyős rétek természetes vízutánpótlása erősen csökkent napjainkra, kiszáradásuk egyre erősebb. A természetalapú vízmegtartó megoldások segítségével kisléptékű beavatkozásokkal is elő lehet segíteni a szárazodás folyamatának lassítását, megállítását és a vízvisszatartással az érintett területek vízháztartásának javítását. Halastó önkormányzata a Program keretében olyan komplex megoldási csomag megvalósítására adta be pályázatát, amellyel a belterületen összegyülekező csapadék hasznosítása, visszatartása valósítható meg. Földgáttal, rönkgáttal a patak kanyargósítása, az egykori vizenyős gyepek felé irányításával az érintett terület időszakos elöntése valósul meg, amelynek jótékony hatása érzékelhető a patak más szakaszain is. A beavatkozások népszerűnek bizonyultak a lakosság körében, rendszeresen és részletesen tájékoztatták a helyieket az éppen zajló aktuális folyamatokról. Pozitív eredmény továbbá az is, hogy a helyi gazdálkodók is előnyösnek vélik a patak rehabilitációját, a vízvisszatartó megoldások alkalmazását, mivel ezek segítségével az általuk művelt területek is mentesülnek a heves esőzések negatív hatásaitól. A település célja, hogy a természetes, természetközeli állapotot minél nagyobb mértékben fenntartva, illetve ahol szükséges, ott kialakítva, egy hosszú távon élő, a megváltozott klimatikus viszonyokhoz hatékonyan alkalmazkodó táj formálódjon. A Program keretében megvalósított beavatkozások is ezen célt szolgálják.

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Hosszúhetény Községi Önkormányzat

Klímatudatos vízmegtartás Hosszúhetényben

A projekt teljes költségvetése: 3 492 000 Ft

Megítélt támogatási összeg: 3 492 000 Ft

Hosszúhetény a dombvidéki településekre jellemző vízhez kapcsolódó problémákkal terhelt. A Zengő-hegy déli lankáin elterülve az egyre gyakrabban jelentkező nagy mennyiségű csapadék után villámárvizek okoznak fennakadásokat a belterületi részeken, ahol a vízerózió következtében az árkok, utak jelentősen meggyengülnek. A vízhiányos időszakban aszályok alakulnak ki, ami a lakott területet körülvevő, páratlan természeti környezetben is károkat okoz. A településre hulló értékes csapadék helyben tartásának és minél nagyobb mértékű megőrzésének, illetve hasznosításának fontosságát felismerve a község önkormányzata többszintű vízmegtartás céljából nyújtotta be pályázatát a Program keretében. A hegyoldalban futó dűlőutak mentén folyókák kialakításával a területre hulló, időszakosan nagy mennyiségű csapadék lefolyásának szabályozása, ezáltal az utak és árkok eróziójának csökkentése valósult meg. Ugyancsak a hegyoldalban – a szintvonalas művelés hatékonyságának és fontosságának szerepén alapulva – övárokkal lehetséges a domboldalakról lefutó vízmennyiséget hatékonyan felfogni és benne a vizet visszatartani. Mindez az érintett területek zöldinfrastruktúrájának növelését is elősegíti. A település a vízmegtartás témakörében komplex szemléletben gondolkodott: a külterületi megoldások mellett belterületi kisléptékű, egyszerű beavatkozásokra is sor került a Program keretében. A község központjában álló Közösségi Ház udvarában egy kisebb tó létrehozásával – amelyet az épületről lefolyó esővíz táplál – a helyi mikroklimatikus viszonyok javítása érhető el. Mindezek mellett faültetésre is sor került a község játszóterén. A kisléptékű megoldások szemléletformáló hatásúak, a helyiek aktívan részt vettek a közösségi munka keretében megvalósult övárok és a faültetés kivitelezési feladataiban.  

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Perőcsény Községi Önkormányzat

Hódok által biztosított vízmegtartás és konfliktuskezelés a perőcsényi hordalékfogónál

A projekt teljes költségvetése: 3 972 000 Ft

Megítélt támogatási összeg: 2 392 000 Ft

Perőcsény önkormányzata a Program keretében egy különleges, vízhez kapcsolódó komplex probléma megoldására nyújtotta be pályázatát. A településen áthaladó Orzsán-patak szélsőséges vízjárású, amely a klímaváltozás következtében gyakran vízhiányos állapotba kerül. Emiatt a patak menti vizes élőhelyek természetes vízellátottsága is jelentősen csökkent az elmúlt években, ami azok fennmaradását is veszélyezteti. A vízfolyás mellett megtelepedett hódok természetes „vízrendezési és vízmegtartási” munkálatait alapul véve, az önkormányzat pályázatában a patak hordalékfogó víztározójának területén hódgátak, oldaltározók építését és megerősítését tervezte. A hódok nagyban hozzájárulnak a terület ökológiai értékességének növeléséhez, azonban munkásságuk eredményeként és az időszakos árhullámok hatására a hordalékfogó gátja erősen meggyengült, így korábbi funkcióját nem tudta maradéktalanul ellátni. Ezen probléma megoldásához a hódjáratokat elzárták, és a gát felvízi rézsűfelületén horganyzott drótfonatot terítettek az újabb gátgyengítés megelőzése érdekében. A gát felülete gyepesítéssel került stabilizálásra. Az alkalmazott kisléptékű megoldással hatékonyan megvalósult a hordalékfogó konfliktusos állapotának kezelése, miközben a hódok jótékony, természetes munkásságának feltételei továbbra is adottak. Így egy önfenntartó, a természet erejének segítségével kialakuló és formálódó táj hosszú távú létrejötte biztosítható, amely számos ritka növény- és állatfajnak jelenti otthonát. A megvalósult beavatkozás eredményeit az önkormányzat folyamatosan monitorozza, így nyomon követve a terület ökológiai jellemzőit. A lakosság érdeklődéssel fogadta a Programot, amely a szemléletformálás eszközével hozzájárult a helyiek tudatosságának erősítéséhez és ahhoz, hogy gyakrabban felkeressék a természetközeli, kissé vadregényes helyeket. 

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Pomáz Város Önkormányzata

Tartsuk vissza!

A projekt teljes költségvetése: 2 260 000 Ft

Megítélt támogatási összeg: 1 810 000 Ft

A város mind elméleti, mind gyakorlati vonatkozásban kiemelten fontosnak tartja a lakosság szemléletformálását a vízmegtartó és vízvisszatartó megoldások terén. A Program keretében ezért több szinten is foglalkoztak a várost érintő, vízhez kapcsolódó időjárási szélsőségek eseményeivel, így a villámárvizek és a tartós aszályok problémájának enyhítési lehetőségeivel. A csapadékvíz gyűjtésére és tárolására alkalmas esővízgyűjtő tartályokat olyan nagy érdeklődés övezte a lakosság körében, hogy sajnos minden jelentkező számára nem is tudták biztosítani a tárolókat. A vízmegtartás és a zöldfelületek növelése céljából esőkertet is kialakítottak, amelynek sikerességét támasztja alá, hogy a helyiek példaértékűnek tartják, sokan a saját kertjükben történő megvalósításban is gondolkodnak a városi esőkert mintájára. Mindezek mellett faültetés is zajlott a Program segítségével a városban, ezzel is hozzájárulva a mikroklimatikus viszonyok javításához és az esztétikus településkép kialakításához. A szemléletformálás jegyében a helyi médiumokban a téma tekintetében aktuális információkat osztottak meg a lakossággal és „klímakonferenciát” is szerveztek. A rendezvény fő témája klímaváltozás és hatásainak ellensúlyozására tehető intézkedésekre fűződött. A fiatalabb generáció számára rajzpályázatot írtak ki, amely ugyancsak nagy sikert aratott a gyerekek körében. Az esőkert kivitelezésével, a faültetéssel és az esővízgyűjtő tartályok beszerzésével, valamint a megvalósított szemléletformáló rendezvényekkel egyszerű, hatékony és viszonylag kisebb költségvetéssel is biztosítható fejlesztéseket ért el a város a vízmegtartó megoldások terén.

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Pusztaszentlászló Község Önkormányzata

Tudatos vízgazdálkodás Pusztaszentlászlón

A projekt teljes költségvetése: 3 305 500 Ft

Megítélt támogatási összeg: 3 305 500 Ft

Pusztaszentlászló településen is egyre erősebben jelentkeznek a klímaváltozás okozta időjárási szélsőségek, köztük kiemelten az extrém hőmérsékleti értékek és a hosszú aszályos, csapadékszegény időszakok. A szárazság kifejezetten problémát jelent a közterületek fenntartásában, ugyanis a település nagy figyelmet fordít az esztétikus településkép kialakítására, amelyhez az öntözés elengedhetetlen. Ezáltal fokozott igény mutatkozik az értékes csapadékvíz környezettudatos gyűjtésére és hasznosítására. Pusztaszentlászló önkormányzata a Program keretében esővízgyűjtő tartályok elhelyezésére nyújtotta be pályázatát. A tartályok egy része lakossági felhasználás céljából került kiosztásra, amely nagyon népszerűnek bizonyult a helyiek körében. A közterületek öntözéséhez az önkormányzat tulajdonában álló épületekre is esővízgyűjtő tartályok kerültek elhelyezésre, amelyekből az összegyűlt esővízzel az intézményi kertekben és a közterületi zöldterületeken található, földbe ásott cserépedényeket, az úgynevezett ollákat töltik fel. Ezek a természetes anyagból készült, különleges edények hatékonyan alkalmazkodnak a talaj nedvességtartalmához. Amennyiben a talaj szárazabbá válik, a cserépedény falán keresztül fokozatosan kiszivárog belőle a víz, ezáltal nedvességgel ellátva a környező növények gyökereit. Mikor esőzések alkalmával a talaj magasabb nedvességtartalommal rendelkezik, az edényből nem szivárog ki a víz. Ez a megoldás egyszerű, költséghatékony és hosszú távon is fenntartható módja a csapadékvíz helyben történő hasznosításának. A településen élők örömmel fogadták ezen természetalapú megoldásokat, az ollák feltöltését közösségi munka keretében önkéntesek végzik, amikor szükséges. A lakosság körében megindult szemléletformálás eredményeként egyre inkább érezhető a helyiek tudatossága, a környezetükért való tenni akarásuk erősödése.    

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Szada Nagyközség Önkormányzata

Innovatív vízmegtartó fejlesztések Szadán

A projekt teljes költségvetése: 7 807 000 Ft

Megítélt támogatási összeg: 3 325 000 Ft

Szada területén több klimatikus eredetű, vízhez kapcsolódó probléma is kialakult az évek során. A település központi részeinek megközelítését lehetővé tevő Székely Bertalan úton az egyre gyakrabban jelentkező, hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű esőzések idején jelentősen megnövekszik a vízátfolyás és hordalék-felhalmozódás mértéke. A víz elvezetése és hasznosítása nem megoldott a területen. A nagyközség területén halad keresztül a Fölösleg-dűlői-patak, amelynek középső szakasza mentén 2008-ban hozták létre a Lápi Póc Fajvédelmi Mintaprogramot. Ennek során talajvízből táplálkozó kubikgödör jellegű kis tavakat alakítottak ki, azonban a talajvíz szintjének erőteljes süllyedése veszélybe sodorta a tavak természetes vízutánpótlását. A Program keretében az önkormányzat által megjelölt vízhez kapcsolódó problémák megoldására a Székely Bertalan út mentén esőkert létrehozására, míg a Mintaprogram területén természetalapú vízmegtartó megoldások megvalósítására nyújtotta be pályázatát Szada. Az esőkert hatékonyan felfogja és hasznosítja is az érintett területre lehulló csapadékvizet, amely ezáltal tehermentesíti az utat és esztétikai értéknövelő szereppel is bír. Az esőkert helyszínéül egy olyan terület került kijelölésre, amely gyomosító fajokkal terhelt, így annak rendezése is megvalósult a beavatkozás eredményeként. A Mintaprogram helyszínén a patak medrének kismértékű változtatásával – szűkítéssel, rönkanyagokkal történő betöltéssel, partfal erősítéssel – a terület vízellátása, a talajvízszint csökkenésének megállítása érhető el. A lakosság részéről is pozitív fogadtatásban részesültek ezen természetalapú megoldások kivitelezési munkálatai, ugyanis a helyiek kiemelten fontosnak tartják, hogy a településük minél nagyobb figyelmet fordítson a természetvédelmi és a fenntartható csapadékvíz-gazdálkodási megoldások alkalmazására. 

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Szokolya Község Önkormányzata

Közösségi udvar rehabilitációja

A projekt teljes költségvetése: 2 421 000 Ft

Megítélt támogatási összeg: 2 191 000 Ft

Szokolya esetében – mint ahogyan az ország minden településén – egyre fokozottabban jelentkeznek a klímaváltozás okozta negatív hatások. A község elsődleges problémaként az extrém hőmérsékleti szélsőségeket nevezte meg pályázatában, amely számos nehézséget előidéz a településen. A csapadékmennyiség és –eloszlás tekintetében is szélsőségek jellemzik a területét, amely a közösségi használatú zöldfelületek fenntartását is jelentősen megnehezíti. A hőmérsékleti pozitív irányú – sok esetben radikális – kilengések ellensúlyozását részben a burkolt felületek arányának csökkentésében, illetve ezen területek biológiailag aktív felületekké történő alakításában látja az önkormányzat. Ezen célok megvalósítása érdekében a község közösségi szinten leginkább hasznosított területének, a Mányoki Ádám Művelődési Ház udvarának rehabilitációja kezdődhetett meg a Program keretében. A belső, déli kitettségű udvar burkolt felületeinek csökkentése, ezen területek fásítása, a művelődési ház épülete legmelegebb falszakaszán zöldfal létrehozása, illetve a tetőfelületről lehulló csapadékvíz föld alatti tárolókba történő összegyűjtése képezte a megvalósítás tárgyát. Mindezen kisléptékű megoldások viszonylag egyszerűen kivitelezhetőek, de ugyanakkor eredményesnek tekinthetőek mind rövid, mind hosszú távon. A fásítás, többszintű vegetáció kialakításával növekszik az árnyékos felületek aránya, amely a nyári extrém hőmérsékletű napokon a művelődési ház udvarára betérőknek enyhülést, felfrissülést kínál. A zöldfal hozzájárul az épület természetes klímaszabályozásához is, a vízgyűjtő tartály pedig az udvar zöldfelületeinek öntözését szolgálja hatékonyan.    

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Tata Város Önkormányzata

Nádas utcai esőkertek kialakítása

A projekt teljes költségvetése: 20 452 461 Ft

Megítélt támogatási összeg: 2 755 000 Ft

A város az egykori zártkerti övezetében található Nádas utcában esőkertek kialakítására adta be pályázatát a Program keretében. A terület napjainkra elveszítette egykori zártkerti jellegét, intenzív beépülés jellemzi. A település vezetősége az elmúlt években fejlesztések alá vonta az utca környékét, hogy a területen élők ellátására is minél több szolgáltatás helyben rendelkezésre álljon. Ennek eredményeként valósult meg a bölcsőde építése, amelyhez vezető út mentén a hatékony csapadékvíz-hasznosítás megoldását is tervezte az önkormányzat. Mivel a terület heves esőzések alkalmával villámárvizek okozta problémákkal érintett, illetve a csapadékvíz-hálózat sem épült ki az egykori zártkerti övezetben, így a megoldást a felszíni vízelvezetésben és hasznosításban látták. Ennek eredményeként az utca nyugati oldalán esőkertek kialakítása történt meg a Program támogatásával, amellyel a területre lehulló csapadékvíz megfelelő módon képes elszivárogni és hasznosulni, ezáltal pedig a környező beépítéseket, közlekedési felületeket is tehermentesíti a heves esőzések hatásaitól. Az esőkertek hasznosságukon felül magas esztétikai értéket is képviselnek, hozzájárulnak a rendezett utcakép megformálásához. A helyi lakosság érdeklődéssel követte nyomon a kivitelezési munkálatokat, amelyekről és az esőkertek jellemzőiről, jelentőségéről és a klímaváltozással hatásainak enyhítésében betöltött szerepéről szemléletformáló rendezvényeket is tartottak számukra.   

Megvalósítás előtt:

Megvalósítás után:

Zsámbék Város Önkormányzata

Angyal-árok rönkgátak kialakítása

A projekt teljes költségvetése: 2 700 000 Ft

Megítélt támogatási összeg: 1 500 000 Ft

A klimatikus eredetű, vízhez kapcsolódó probléma

Az elmúlt években nagy esőzések után az Angyal árokban a felgyűlt hömpölygő csapadékvíz a szállított hordalékkal együtt többször okozott fennakadást a település árkot övező közútjain, többször kiöntött, mely megakadályozta annak rendeltetésszerű használatát, a környező ingatlantulajdonosok házait elárasztotta a víz. Ezek helyreállítási, tisztítási munkáinak költsége hosszútávon nagy terhet ró a városra, ugyanakkor a település az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásának egy lépcsőfoka lenne a rönkgátak telepítése.

A projekt szakmai tartalmának rövid ismertetése

A város belterületén lévő erdő művelési ágú (Angyal árok), külön védettséget nem élvező területen az időszakos, száraz vízfolyásban 2-3 db rönkgát elhelyezésével tervezik a villámárvizeket megakadályozni és az árvízcsúcsot lecsökkenteni.

A projekt keretében megvalósítandó rönkgátak kiépítése szervesen kapcsolódna a meglévő belterületi csapadékvíz rendszerhez. A gátak az alacsony vízfolyást átengednék a szabadon hagyott mederfenéken, illetve nagyobb árhullámnál a rönkök között is szabadon áramolhatna a víz. A megoldás így csak a hordalékot, uszadékot fogná vissza, illetve több ideje lenne a víznek a talajba való beszivárgásba a mikroklíma javításába, az élőhely biodiverzitásának erősítésébe.

A 2-3 db gát megépítését a helyi, szomszédos gazdálkodók, civilek bevonásával lehetőség szerint helyi anyagok beépítésével kívánják megoldani.

Várt hatások és eredmények

Céljuk, hogy a villámárvizek okozta elöntések mérséklődjenek, megszűnjenek. Ezzel hosszú távon rendeződhetne a terület csapadékvíz-elvezetése, figyelembe véve azt is, hogy jelen projekttel együtt, egyidőben EU forrás bevonásával az Angyalárok környezetének csapadékvíz elvezetése is rendezésre kerül. Ezen forrás felhasználásával időszakos záportározó is létesül az Angyalárok területén, a rönkgátak a talajba való visszaszivárgást segítik, s így a terület alatt futó Bicskei utcáig kevesebb csapadékvíz fog érkezni, melyen szintén EU-s forrás felhasználásával további korszerűsítési megoldások is megvalósulnak.

Megszakítás