life logo

Vízgyűjtő Pályázati Program

Nyertes pályázatok

A Projekt keretében 2023 áprilisában meghirdetésre került a Vízgyűjtő Pályázati Program (továbbiakban Program), amelynek legfőbb célja az azonos vízgyűjtő-területen elhelyezkedő, szomszédos települések együttműködésének ösztönzése és elősegítése az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó alkalmazkodás terén. Elsősorban a kisléptékű, természetes vízmegtartó megoldások széleskörű, vízgyűjtő-szintű használatának lehetőségeit tárja fel, a lehető leghatékonyabb megoldások megtalálásában nyújt támogatást, ezáltal megalapozva a hosszú távú együttműködést a konzorciumban résztvevő önkormányzatok között. Mindez különösen fontos az olyan környezeti kihívások esetében, amelyek csak közösen együttműködve, hálózatosan, integrált megoldásokkal kezelhetőek, függetlenül a közigazgatási határoktól.

A Program során 5 önkormányzati konzorcium részesül átfogó szakértői támogatásban, amely a pályázati anyagukban felvázolt problémakör enyhítésére vagy feloldására irányul, adaptív beavatkozási lehetőségek feltérképezésével.

VPP térkép

Karcsa Község Önkormányzatának konzorciuma

A konzorciumban résztvevő partner-önkormányzatok:

  • Bodroghalom Község Önkormányzata
  • Felsőberecki Község Önkormányzata
  • Karcsa Község Önkormányzata
  • Karos Község Önkormányzata
  • Vajdácska Község Önkormányzata

 

Jellemző vízgazdálkodási jellegű problémák, amelyekre a Program keretében szakértői javaslatok kidolgozása történik: aszály, belvíz, villámárvíz

A konzorciumot alkotó önkormányzatok Magyarország északkeleti részén, a Bodrogközben helyezkednek el. A térség az ország egyik leginkább fejlesztendő területe, amelyet számos időjárási szélsőségből eredő kihívás is érint. Erősen csapadékhiányos időszakban a termőföldek kiszáradnak, az aszály miatt a mezőgazdasági tevékenység korlátozódik, és a termés mennyiségében, minőségében egyaránt romlás következik be. Az aszály mellett az időszakosan jelentkező többletvizek is problémát képeznek: az elmúlt években többször is kiterjedt belvízelöntés volt jellemző a települések mélyfekvésű területein, amely a gazdálkodókat ugyancsak negatívan érintette. A napjainkban egyre gyakrabban jelentkező heves esőzések hatására a kisebb vízfolyások, patakok vízszintje is erősen megemelkedik, amelyek medrükből kilépve elöntéseket, eróziós folyamatokat képeznek. A konzorcium tagönkormányzatai a fent felsorolt vízgazdálkodási jellegű problémák mindegyikével érintettek, melyek egymást periodikusan felváltva jelentkeznek. A települések szoros együttműködése és a térségért, a Bodrogköz élhető, fenntartható tájhasználatának kialakítására tett törekvései évek óta nyomon követhetőek. Az összefogás kiemelkedően fontos elemként jelenik meg a Programban is, amelynek keretében olyan táji szintű, de kisléptékű természetalapú megoldásokkal enyhíthetőek a vízgazdálkodási jellegű problémák, amelyek a térség vízkormányzásának optimalizálásán alapulva hozzájárulnak a biodiverzitás növeléséhez, a fenntartható tájgazdálkodás megalapozásához. Járulékos, de nem elhanyagolható hatásként a térség ökoturisztikai fejlesztéséhez, valamint széleskörű társadalmi szemléletformáláshoz is hozzájárulna a Program keretében elkészülő javaslatcsomag. Ennek részeként 2024 év végéig többek között feltárásra kerülnek a többletvizek befogadására alkalmas mélyfekvésű területek, illetve a Karcsai-holtág vízszintjének stabilitási vizsgálata és elemzése is elkészül.

Kötegyán Község Önkormányzatának konzorciuma

A konzorciumban résztvevő partner-önkormányzatok:

  • Biharugra Község Önkormányzata
  • Geszt Község Önkormányzata
  • Körösnagyharsány Község Önkormányzata
  • Kötegyán Község Önkormányzata
  • Méhkerék Község Önkormányzata
  • Mezőgyán Község Önkormányzata
  • Sarkad Város Önkormányzata
  • Sarkadkeresztúr Község Önkormányzata
  • Újszalonta Község Önkormányzata

 

Jellemző vízgazdálkodási jellegű problémák, amelyekre a Program keretében szakértői javaslatok kidolgozása történik: aszály, belvíz.

 A Program egyik fő célja, hogy a hasonló vízgazdálkodási jellegű problémákkal küzdő, szomszédos települések közötti együttműködés erősítésre kerüljön, ami a Kötegyán vezette konzorcium esetében teljes mértékben meg is valósult – ezt a léptékű összefogást ugyanis a Pályázati Program hívta életre a tagok között.

A terület Magyarország délkeleti részén, a Kettős-Körös vízgyűjtőjén helyezkedik el. Az ország leginkább szárazságnak kitett és legmelegebb tájegysége, ahol az időjárási szélsőségek hatásai tovább fokozzák a vízgazdálkodási jellegű problémákat. Az aszály történelmi méreteket öltött az elmúlt években országszerte, de a térségben különösen is negatívan hatott a mezőgazdaságra. Az időszakosan jelentkező belvizek is problémát jelentenek képződésük idején. A konzorciumot alkotó települések fő vízfolyása a Gyepes-főcsatorna, amely az elmúlt évek alatt lefolyástalanná vált. Mivel a települések az országhatár mentén húzódnak, a határon túlról érkező vízutánpótlás vagy éppen annak hiánya meghatározó a térség vízgazdálkodására és vízháztartására nézve. A Program keretében a Gyepes-főcsatornán megfelelő vízkormányzás biztosításával a térség vízháztartása javítható, ezzel a vízbő és vízhiányos időszakok közötti különbségek csökkenthetőek és a tájgazdálkodás hatékonysága is növelhető. Mindezek mellett ökológiai szempontból is pozitív irányú változásokat eredményezne a természetalapú beavatkozások alkalmazása a térségben. A Program kitűnő példaként szolgál a határon átnyúló vízgazdálkodási problémák kezelésére vonatkozóan is. A 2024 év végére elkészülő javaslatcsomagban a vízmegtartásra alkalmas mélyfekvésű területek felmérésre kerülnek, valamint a térség vízgazdálkodási rendszerének és a meglévő területhasználatoknak értékelése is a feladatok részét képezi.   

Monostorapáti Község Önkormányzatának konzorciuma

A konzorciumban résztvevő partner-önkormányzatok:

  • Kapolcs Község Önkormányzata
  • Monostorapáti Község Önkormányzata
  • Pula Község Önkormányzata
  • Taliándörögd Község Önkormányzata
  • Veszprém Vármegye Önkormányzata
  • Vigántpetend Község Önkormányzata

 

Jellemző vízgazdálkodási jellegű problémák, amelyekre a Program keretében szakértői javaslatok kidolgozása történik: aszály, villámárvíz, víz- és talajerózió, iszap felhalmozódás.

A konzorcium tagjai a Balaton-felvidék változatos felszínformájú, jellemzően dombvidéki területén helyezkednek el az Eger-víz patak vízgyűjtőjében. A Monostorapáti vezette konzorcium önkormányzatait Veszprém Vármegye Önkormányzata is támogatja részvételével és együttműködésével a konzorciumban. A térség településeit az Eger-víz patak köti össze, a gazdag történelmi múltra visszatekintő településcsoport esetében az összefogás, a közös tenni akarás sok évtizedes előzménnyel rendelkezik. A területen a domborzati adottságok következtében az elsődleges vízgazdálkodási problémát a villámárvizek kialakulása, a hatásukra bekövetkező víz- és talajerózió, valamint az iszap felhalmozódása jelenti. Mindezek mellett heves esőzések idején, csapadékosabb időszakokban árvizekkel is számolni kell, valamint az aszály is éppoly problémát jelent itt, mint az alföldi, síkvidéki tájakon. Csapadékhiányos időszakban a természetes vízfolyások vízszintje is jelentősen csökken, az időszakos vízfolyások medre pedig teljesen kiszáradhat, ami hozzájárul a térség vízháztartásának felborulásához. A 2024 év végére elkészülő javaslatcsomag részét képezi a kisléptékű vízmegtartó megoldások beavatkozási helyszíneit jelentő, potenciális vízmegtartó területek feltérképezése, beazonosítása. A Program során kiemelt cél olyan példaértékű, hatékony minta-beavatkozások megtételére vonatkozó javaslatok megfogalmazása, melyek más, az érintett területen megjelenő problémákhoz hasonlóakkal rendelkező térségek számára is adaptálhatóak, ezáltal hozzájárulva a széleskörű disszeminációs tevékenységhez, a szemléletformáláshoz is. A Monostorapáti vezette konzorcium területén a lakosság aktív bevonása és tájékoztatása a vízgyűjtő állapotára vonatkozóan és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás témáját érintően már évek óta sikeresen működik – a Program célja, hogy eredményeként ezt az együttműködést még sorosabbá tegye. 

Szászvár Nagyközség Önkormányzatának konzorciuma

A konzorciumban résztvevő partner-önkormányzatok:

  • Kárász Község Önkormányzata
  • Magyaregregy Község Önkormányzata
  • Máza Község Önkormányzata
  • Szászvár Nagyközség Önkormányzata
  • Vékény Község Önkormányzata

 

Jellemző vízgazdálkodási jellegű problémák, amelyekre a Program keretében szakértői javaslatok kidolgozása történik: aszály, villámárvíz, hordalék-elöntés.

A konzorcium Dél-Magyarországon, a Kelet-Mecsekben található, a Völgységi-patak vízgyűjtő területén helyezkedik el. Természetföldrajzi jellegéből adódóan elsősorban a hirtelen lezúduló heves csapadékesemények okozta villámárvizek jelentik a legfontosabb vízgazdálkodási problémákat. Az elmúlt években, 2005-ben, 2010-ben, 2013-ban és 2018-ban is jelentős károkat okozó villámárvizek alakultak ki a térségben, amelynek következtében az infrastruktúra-hálózatban és a településeken található épületekben is károk keletkeztek. Az intenzív csapadékhullást gyakran tartósan aszályos periódusok követik. Mindezen problémák a térségben az ivóvízbázisokra is veszélyt jelentenek. A konzorciumot alkotó települések, felismerve a problémák közös megoldási lehetőségeinek előnyeit és hatásait, régóta szoros együttműködésben állnak egymással. Ezen összefogás részeként kiépítettek egy belső riasztásos rendszert a vízgyűjtő területen annak érdekében, hogy a villámárvizek, illetve árvizek levonulását kontrollálva, a szükséges védekezési eszközöket és feladatokat minél hatékonyabban tudják biztosítani és végrehajtani az egyes településeken, ezáltal is támogatva egymást. A Program keretében, a 2024 év végéig készülő javaslatcsomag részeként a terület lefolyási adatai alapján kijelölésre kerülő részvízgyűjtő területeken azonosított vízgazdálkodási jellegű problémák és azok hatásainak értelmezése és elemzése képezi a vizsgálat fő irányát. Ezt követően javaslatok kerülnek megfogalmazásra a kisléptékű, természetalapú megoldások beavatkozási lehetőségeinek meghatározására és a potenciális helyszínek kijelölésére vonatkozóan. A konzorcium területén cél a vízháztartás egyensúlyának fejlesztése olyan komplex természetközeli megoldásokkal, amelyek hosszú távon biztosítják a fenntartható vízgazdálkodást és hozzájárulnak a klímaváltozás okozta negatív hatások mérsékléséhez, illetve mintaértékű beavatkozásként szolgálhatnak más, hasonló problémákkal küzdő területek számára is.      

Szügy Község Önkormányzatának konzorciuma

A konzorciumban résztvevő partner-önkormányzatok:

  • Csesztve Község Önkormányzata
  • Mohora Község Önkormányzata
  • Nógrádmarcal Község Önkormányzata
  • Patvarc Község Önkormányzata
  • Szügy Község Önkormányzata


Jellemző vízgazdálkodási jellegű problémák, amelyekre a Program keretében szakértői javaslatok kidolgozása történik: aszály, villámárvíz, talajerózió, talajvízszint-süllyedés, belvíz.

A konzorcium Észak-Magyarország területén, Nógrád vármegyében található. Az Ipoly folyó egyik legjelentősebb mellékvízfolyása a Fekete-víz patak, amelynek vízgyűjtő területén helyezkednek el a Programban résztvevő önkormányzatok. A térség változatos domborzati viszonyokkal jellemezhető, ami a vízgazdálkodási problémák körében is megmutatkozik. Esetenként heves esőzések alkalmával villámárvizek jelentkeznek, veszélyeztetve a vízfolyáshoz közeli beépített területeket, illetve erősítve a talajeróziós folyamatokat. A sík területeken a belvíz is problémát jelent elsősorban a mezőgazdasági művelés szempontjából. A csapadékhiányos időszakban aszályok sújtják a térséget és kiemelt problémaként jelentkezik a talajvízszint süllyedése is. A települések egyes külterületi lakott részein az ásott kutakból nyert vizet használják a lakosok, amely azonban a talajvízszint süllyedése miatt egyre nehezebben elérhető számukra. A felsorolt vízgazdálkodási problémákat a természeti környezet is megsínyli, így a térség vízháztartási mérlegének javítása kiemelten fontos lenne ökológiai értelemben is. A konzorciumot alkotó települések közötti összefogást a Program hívta életre, amely így már hozzájárult a térség szemléletformálásához és az önkormányzati együttműködések erősítéséhez is. A 2024 év végére elkészülő javaslatcsomag keretében fő fókuszt kap a településeken áthaladó vízfolyások, patakok menti területek részletes elemzése, mélyfekvésű, árhullámok kivezetésére alkalmas területek azonosítása. Mindezeken kívül az erózióveszélyes területek (jellemzően sár- és iszapelöntéssel veszélyeztetett területek) felmérése is megtörténik a Program keretében, amelyeken kisléptékű lefolyáslassító megoldások alkalmazásának lehetősége kerül megvizsgálásra, a problémák mérséklése érdekében.

Minden konzorcium területén kiemelten fontos a szemléletformálás, a tájszemléletű, vízmegtartáson alapuló gazdálkodás elterjesztése, ezáltal a lakosság és a gazdálkodók körében fórumokon kerülnek ismertetésre a beavatkozási lehetőségek, az értékelési eredmények, illetve a javaslatok megvalósulása esetén, azok várható pozitív hatásai.    

Megszakítás