A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tájépítész MSc szakos hallgatói terepgyakorlat keretében látogatást tettek a projekt síkvidéki minta vízgyűjtőterületén, Bátyán és Kalocsán, ahol megtekintették a síkvidéki vízvisszatartás lehetséges eszközeit, megoldásait. A hallgatók a természetalapú vízgazdálkodási megoldások gyakorlati alkalmazásával ismerkedtek meg, amelyek a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás mellett ökológiai, rekreációs és közösségi értékeket is teremtenek. Bátyán egy egykori anyagnyerőhely újrahasznosításával alakítottak ki záportározó tavat, amely nemcsak a csapadékvíz helyben tartását szolgálja, hanem lokális mikroklíma-javító és ökológiai funkciók mellett helyi rekreációs szerepet is betölt.

A projektet Fekete Csaba, Bátya Község polgármestere mutatta be a hallgatóknak az önkormányzat épületében és a terepen, hangsúlyozva a helyi szintű vízgazdálkodás gyakorlati előnyeit és a térségi együttműködés jelentőségét a vízvisszatartásban. Kalocsán egy komplex vízvisszatartó rendszer kivitelezését tekinthették meg a diákok a „gyümölcs utcák” körzetében, amely szabályozható vízszintű tórendszerrel, vizes élőhelyekkel és közösségi terekkel egészül még ki.

A hallgatókat a helyszínen Markó Fruzsina, a projekt bátyai vízgyűjtő koordinátora vezette körbe. A látogatás során a hallgatók első kézből szerezhettek tapasztalatot a fenntartható vízgazdálkodás, az önkormányzati együttműködés, valamint a monitoring szerepéről a hosszú távú tájhasználati stratégiák kialakításában. A bemutatott megoldások jól illeszkednek a tájépítészet interdiszciplináris oktatásába, gyakorlatába és követendő példát nyújtanak az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban.
