Kép1

Sikeresen lezajlott a LIFE LOGOS 4 WATERS klímakonferencia Szombathelyen – fókuszban a természetalapú megoldások és pályázati lehetőségek az önkormányzatok számára

Április 29-én Szombathely adott otthont a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt keretében megrendezett országos klímakonferenciának, amelyet a Klímabarát Települések Szövetsége szervezett és Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata adott otthont a rendezvénynek.

Kép1

Forrás: cloudmedia

A konferencia célja az volt, hogy bemutassa a természetalapú megoldások szerepét a klímaváltozás települési és térségi szintű hatásainak kezelésében, különös tekintettel a vízgazdálkodásra, a zöldinfrastruktúra-fejlesztésre, valamint az önkormányzatok számára elérhető hazai és nemzetközi pályázati lehetőségekre.

Kép2

Dr. Dukai Miklós, önkormányzati államtitkár

Forrás: cloudmedia

A konferencia regisztrációval és köszöntőbeszédekkel indult, ahol Dr. László Győző alpolgármester, Dr. Dukai Miklós önkormányzati államtitkár és Kovács Lajos, a Klímabarát Települések Szövetségének elnöke köszöntötte a résztvevőket. A délelőtti szekcióban több előadást is hallhattunk az éghajlatváltozás hatásairól, valamint olyan innovatív projektekről, mint a Vas vármegyei „víz nélküli halastó” vagy a HungAIRy és JUSTNature programok. Bemutatásra került továbbá a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt is, amelynek gyakorlati megoldásait és tapasztalatait dr. Szatzker Petra, a projekt szakmai vezetője ismertette.

Kép3

Forrás: cloudmedia

A délelőtti szekciót két kerekasztal-beszélgetés zárta: az első az Önkormányzati Pályázati Program gyakorlati tapasztalatait járta körül, a második pedig magyarországi LIFE projektek megvalósítóinak részvételével zajlott, amely során konkrét jó gyakorlatok és a tapasztalatcsere került fókuszba. A résztvevők egy rövidfilm formájában betekintést nyerhettek a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt keretében megvalósult Önkormányzati Pályázati Program eredményeibe is.

Kép4

Forrás: cloudmedia

A délután a pályázati lehetőségek bemutatásának jegyében telt. Először a hazai operatív programok, így a TOP PLUSZ és KEHOP PLUSZ lehetőségeit ismertették a Nemzeti Fejlesztési Központ szakértői. Ezután olyan témák kerültek terítékre, mint az önkormányzati klímasemlegességhez vezető út, a lakosság aktív bevonása, az örökerdők telepítése, valamint a nemzetközi pályázatok nyújtotta kapacitásfejlesztési és stratégiai lehetőségek.

A program során kiemelt figyelmet kaptak a közvetlenül elérhető uniós források is, amelyek az önkormányzatok és helyi szereplők számára kínálnak értékes támogatási lehetőségeket nemzetközi együttműködések keretében. Bemutatásra került például az Interreg program, amely a határon átnyúló, transznacionális és interregionális együttműködéseket ösztönzi, lehetőséget adva arra, hogy a települések közösen dolgozzanak ki megoldásokat olyan kihívásokra, mint a fenntartható vízgazdálkodás, a zöldinfrastruktúra fejlesztése vagy a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás. Emellett az URBACT program is fontos szerepet kapott, amely városok közötti tudásmegosztást és kapacitásépítést támogat. Ennek keretében a résztvevő önkormányzatok nemcsak konkrét fejlesztési stratégiákat dolgozhatnak ki, hanem hosszú távon is fenntartható megoldásokat adaptálhatnak más európai jó gyakorlatok alapján.

Kép5

Forrás: cloudmedia

A konferencia nemcsak tudásmegosztásra, hanem együttműködések megerősítésére is lehetőséget teremtett. A rendezvény tapasztalatai és a bemutatott projektek megerősítették, hogy a természetalapú megoldásoknak kiemelt szerepe van a helyi klímaalkalmazkodásban, és hogy a hazai és európai források hatékonyan segíthetik az önkormányzatokat a zöld átmenet megvalósításában.

A konferenciáról készült Youtube videók az alábbi linken tekinthetőek meg:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

További híreink

Megszakítás