A projekt keretében vállalt harmadik és egyben utolsó nemzetközi networking találkozóra 2024. október 9-11. között került sor Cascais településén, Portugáliában. A találkozón a Koordináló Kedvezményezett részéről három fő, továbbá három Partner Szervezettől (Bátya Község Önkormányzata, Püspökszilágy Község Önkormányzata és Országos Vízügyi Főigazgatóság) egy-egy fő vett részt. A projekt partnerség ez alkalommal nem egy konkrét klímaalkalmazkodás és vízmegtartás témájában megvalósult LIFE projektet látogatott meg, hanem az Európai Klímaszövetség és tagja, Cascais városa által szervezett a Climate Alliance International Conference (CAIC24) elnevezésű rendezvényre látogatott el.
A Climate Alliance International Conference a Klímaszövetség éves találkozója. A háromnapos találkozó idén A régiók, városok és falvak ellenálló-képességének növelése (Boosting the resilience in out regions, cities and towns) címet viselte. A települések a klímaváltozás hatásaival szembeni sérülékenységének csökkentése mellett kiemelten megjelentek a programban a természetalapú megoldások, a lakossági bevonás kérdésköre, illetve a fenntartható önkormányzati tervezés tématerületek is, amelyek szorosan összefüggnek a projektünk tevékenységeivel és céljainkkal.
A konferencia szerda délután a Klíma Szövetség Közgyűlésével kezdődött, ami kiváló lehetőséget biztosított, hogy a projekt csapat közelebbről is megismerje az Európai Klímaszövetség működését, tagjait, tevékenységeit, friss pénzügyi jelentéseit és jövőbeli terveit.
A közgyűlést egy networking programpont követett, ahol lehetőségünk volt beszélgetni és tapasztalatokat cserélni a konferencia résztvevőivel. Többek között megismertük a Klímaszövetség egyetlen hazai tagjának – a Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség – képviseletében megjelent Lajtmann Csaba elnök és Laki György alelnök urakat, akikkel lehetőségünk nyílt tapasztalatot cserélni, illetve megvitatni hogyan látjuk a hazai önkormányzatok nyitottságát, elköteleződését a klímaváltozással kapcsolatos témák iránt.
A konferencia hivatalos megnyitójára csütörtökön 10 órától került sor a Casa das Histórias Paula Rêgo Konferenciaközpontban. A résztvevőket Luís Almeida Capão, Cascais önkormányzatának munkatársa és Andreas Wolter, az Európai Klímaszövetség elnöke köszöntette. A konferencia nyitóbeszédét Dr. João Morais Mourato, a Lisszaboni Egyetem Társadalomtudományi Intézetének munkatársa tartotta, aki a „csak reziliencia” tárgykörét boncolgatta előadásában. Ezt követően egy panel beszélgetésre került sor.
A délután különböző témájú workshopokkal folytatódott, melyek több szempontból vizsgálták meg a helyi közösségek helyzetét és lehetőségeit az éghajlatváltozással kapcsolatban.
A workshopokon elhangzott előadások interaktív csoportfeladatok formájában kerültek feldolgozásra, illetve munkacsoporti megbeszélések követték őket, amelyeken minden résztvevő részéről lehetőség nyílt a saját tapasztalatainak a bemutatására és ezáltal azok széleskörű megvitatására.
A szélsőséges időjárási események és az éghajlatváltozás vizekre gyakorlat hatásáról Magyarország vonatkozásában Laki György polgármester úr tartott szemléletes és informatív előadást, melyben Kajárpéc példáján keresztül mutatta be az elmúlt években tapasztalható változásokat, negatív hatásokat.
A második nap egy networkinggel egybekötött díszvacsorával zárult, ahol lehetősége volt a résztvevőknek a nap során felmerült témákat kötetlenebb formában is megbeszélni.
A konferencia záró napja, a pénteki nap két fő részből állt: délelőtt került sor Learn & Share Area programpontra.
A Learn & Share Area programpont egyfajta szakmai kiállítás volt, ami keretében az eseményre regisztrált, különböző nemzetközi és nemzeti szervezetek, projektek mutathatták be egy-egy standnál milyen előremutató tevékenységeket végeznek a klímaváltozás negatív hatásainak mérséklése céljából. A programon a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt csapata is részt vett, mint kiállító.
A projekt asztal számos érdeklődőt vonzott maga köré, aminek az lehet az oka, hogy a bemutatott projektek közül egyedinek számított projektünk abban a tekintetben, hogy a természetalapú megoldások megvalósításával és kivitelezésével foglalkozik helyi önkormányzatok, közösségek együttműködésében. Emellett a konferencián elhangzott előadások, workshop alkalmak során újra és újra előkerült a túl sok víz és a túl kevés víz problémaköre, így projektünk népszerűsége annak is köszönhető volt, hogy a vizekkel kapcsolatos éghajlati szélsőségek enyhítésére szolgáltunk jó gyakorlatokkal.
Természetesen a projekt disszeminációja és a tudásmegosztás mellett a partnerség számára is gyümölcsöző volt a konferencián és a kiállításon való részvétel, ugyanis a háromnapos esemény számos lehetőséget biztosított új, nemzetközi kapcsolatok kialakítására, illetve tapasztalatcserére más országok szakértőivel. Mindez azért is különösen előnyös a partnerség számára, mert mindezt kamatoztatni tudja a projekt keretében jövő évben megrendezésre kerülő nemzetközi záró konferencián.