A Nyári Egyetem résztvevői Halil Ibrahim Burgan szakmai előadását hallgatják. (Fotó: Dr. Tamás E.A.)

Lezajlott a 3. Nemzetközi Nyári Egyetem

A LIFE LOGOS 4 WATERS projekt keretében 2025. június 15-20. között harmadik alkalommal került megrendezésre nemzetközi nyári egyetem a Nemzeti Közszolgálati Egyetem bajai Víztudományi Karán, amelynek célja a nemzetközi mérnökhallgató-közösség   tudásbővítése a természetes vízmegtartó megoldásokkal és a vízgyűjtő szintű tervezéssel kapcsolatban.

Az éghajlati és árvízkockázatokkal szembeni ellenálló képesség szükségessége változásokat idézett elő az európai vízpolitikában, amely új kihívások elé állítja a vízgazdálkodást is. Az integrált megközelítésnek és a vízgyűjtő léptékű, határokon átnyúló harmonizált vízgazdálkodási politikáknak kell érvényesülniük egyre hangsúlyosabban, amely célok elérése érdekében meg kell változtatni az árvizekhez és aszályokhoz, tehát a vízbő és a vízhiányos időszakok kezeléséhez való hozzáállást. Ezen szemléletformálás erősítésében is kulcsfontosságot kapnak a természetalapú  megoldások. A LIFE LOGOS 4 WATERS projekt célja, hogy hozzájáruljon e célok eléréséhez. A NKE víziója a nyári egyetem létrehozásával az volt, hogy kielégítsék a vízzel kapcsolatos oktatás fejlesztésének elismert igényét. A NKE bajai Víztudományi Kara elkötelezett  a legkorszerűbb technológiák alkalmazása iránt a vízgazdálkodást érintő napi monitorozási feladatokban, valamint az új felmérési, értékelési és tervezési technikák lehető legszélesebb körű alkalmazására is törekszik.

 

Eloadas 2
Vas László Tamás hidrogeodéziai előadást tart (Fotó: Dr. Tamás E.A.)

 

A nyári egyetem tantermi előadásokból, terepi mérésekből és a mérési eredmények feldolgozásából állt, beleértve a vízgyűjtő hidrológiai folyamatainak elméletét és gyakorlatát, szonáros mederfölmérési módszereket, valamint a lefolyás vizsgálatát kis- és nagyléptékben.

Megregy 2

Dr. Zsuffa István a vízhozammérés alapjaira oktatja a résztvevőket (Fotó: Stéhli B.)

 

Megregy 3

Beszivárgásmérés esőztetett parcellán Dr. Tamás Enikő Anna vezetésével (Fotó: Stéhli B.)

 

Vendégelőadóink és karunk oktatói érdekes előadásokkal készültek. Az elméleti háttér biztosítása érdekében Vas László Tamás (ADUVIZIG), valamint Dr. Tamás Enikő Anna (NKE VTK) tartottak előadásokat, majd Dr. Lidija Tadić (az eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetem oktatója) a Kárpát-medence talajvíz-monitoring hálózatáról beszélt, Dr. Halil Ibrahim Burgan (a törökországi Akdeniz Egyetem oktatója) különféle árvízkárokat és árvízszámításokat mutatott be, míg Dr. Tamara Brleković (eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetem oktatója) aszályindex-mutatószámok jelentéséről és meghatározási módszereiről tartott bemutatót. Dr. Zsuffa István (NKE VTK) adjunktus az integrált vizes élőhely-rekonstrukciók rejtelmeibe kalauzolta el a résztvevőket.

Megregy 5

Mérés a magyaregregyi mérőműtárgyban Dr. Tamara Brleković útmutatásai alapján (Fotó: Stéhli B.)

 

A programban a magyaregregyi kisvízgyűjtőn, a Duna bajai szelvényében, valamint a Sugovicán végrehajtott mérések és azok feldolgozása kapott helyet. Emellett a nyári egyetem hallgatói részt vettek egy túrán a Máré-várhoz, illetve a Deák Ferenc-Zsilip Múzeumban látható geodéziatörténeti kiállítást is lehetőségük volt megtekinteni.

Baja 1

A Nyári Egyetem résztvevői a mederfelmérés eszközeivel ismerkednek (Fotó: Stéhli B.)

 

Baja 1

Vízhozammérés a Dunán (Fotó: Stéhli B.)

 

A résztvevők az eszéki (Horvátország), a belgrádi (Szerbia), az antalyai (Törökország) egyetemekről, valamint a bajai VTK-ról érkeztek. Reményeink szerint életre szóló barátságok, szakmai kapcsolatok alakultak ki a résztvevők között, illetve a hallgatók hasznos gyakorlati tapasztalatokat szereztek a folyók morfológiájának és vízhozamának a természetalapú megoldások tervezésének megalapozására végzett felmérésében.

Csoportkep
Csoportkép   (Fotó: Stéhli B.)

Készítette: Dr. Tamás Enikő Anna

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

További híreink

Megszakítás