Szeptember közepén közel negyven résztvevővel – önkormányzatok vezetői, vízgazdálkodási, területfejlesztési, tájépítész szakemberek – valósult meg a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt keretében a 3. nemzetközi tanulmányút, amelynek helyszínét a Maros mellékfolyója mentén fekvő erdélyi magyarlakta kis települések csoportja adta. A szakmai út célja a Nyárád-mente vízgazdálkodási problémáinak megismerése és az elmúlt években ezen problémák enyhítésére adott kisléptékű, a természetes ökológiai folyamatokat helyreállító megoldások feltárása volt, amelyek hazai, hasonló jellegű problémákra is mintaként szolgálhatnak.
A Marosba torkolló Nyárád folyó helye a vízfolyások érhálózatában (Ábra: Dr. Hajdu Zoltán)
A Nyárád folyó vízgyűjtő területe mintegy 625 km2, átlagos vízhozama 3,6 m3/másodperc, de árvízi vízhozama nagyvizek idején ennek kilencvenszerese is lehet. A folyó középső szakaszán a XVI. századtól a tiszai ártérhez hasonló árasztásos gazdálkodást folytattak, amelyen a kitűnő termőtalajnak köszönhetően gazdag gyümölcs- és zöldségtermesztés alakult ki. A folyót később erőteljesen szabályozni kezdték, amely folyamat mind a mai napig tart. A munkák nyomán megjelentek a hazánkban is jellemző problémák, mint például a folyómeder bevágódása, és a folyóvölgy szárazodása, vagy a talajvízszint süllyedése. Utóbbi különösen nagy gond a meglátogatott erdélyi vidéken is, mivel a kistáj településein a vízellátást és az állatok itatását a minden egyes háznál megtalálható kutakból biztosítják, sem vezetékes vízhálózat, sem gazdag mélységi vízkészletek nincsenek a területen.
A Nyárád folyó vízgyűjtő-területén osztozó települések helyi önkormányzatai és a marosvásárhelyi Fókusz Öko Központ nevű civil szervezet több mint két évtizede dolgozik a víz megtartását segítő, a táji vízháztartás kiegyenlítését célzó és a természetes vizesélőhelyeket megóvó, kisléptékű megoldások megvalósításán. A két szakmai nap során ezeket látogatta meg a tanulmányúton résztvevő önkormányzati vezetőkből és a szakértőkből álló csoport.
Az út során több olyan kisléptékű tavat is megismerhettünk, amelyeket egy-egy völgyben hoztak létre földtöltés építésével, mellyel a felszínen lefolyó csapadékvíz útját elzárták. A munkákat a helyi földtulajdonosokkal egyetértésben végezték, hiszen számukra is fontos volt a táj egykori gazdálkodási formáinak, képének helyreállítása, illetve a fenntartható vízgazdálkodás lehetővé tétele nem utolsó sorban azért, hogy az állataik számára mindig legyen víz.
Gulyaitató Székelytompa és Nyárádszereda határában: az utánpótlást csak a dombokról gyorsan leszaladó csapadék megtartása jelenti, a jó vízminőségről a nádas gondoskodik (Fotó: Kerpely Klára, WWF)
Házigazdáink megmutatták a Nyárád folyó menti települések árvízvédelme érdekében a román vízügyi igazgatóság által épített hatalmas zöldtározó gátját is. Büszkén számoltak be arról, hogy a települések közti összefogással sikerült elérni, hogy a gátépítéssel egyidőben a folyószabályozás során levágott egykori folyókanyar ne kerüljön feltöltésre, hanem vizesélőhelyként maradjon meg Jobbágyfalva határában.
A jobbágyfalvi záportározó gátja, a gát felett ártéri erdővel, és a megmentett meander (Fotó: Kerpely Klára, WWF)
A terület meglehetősen gazdag holtágakban, amelyek közül több is a tanulmányút helyszíneként szolgált. Az előzőn kívül egy másik holtág története is rendkívül érdekesen alakult: Nyárádgálfalván a Nyárád folyó már több méterrel mélyebbre vágódott be, mint a korábban levágott meanderének szintje, ezért a holtág a folyóból nem jut vízutánpótláshoz. A helyi polgármester kezdeményezésére, helyi horgászok és gazdálkodók segítségével sikerült a holtágat összekötni a dombokról érkező és a folyóba torkolló patakokkal, megoldva ezzel az egykori folyókanyarból lett tó vízellátását. A helyiek elmondása szerint a meander helyreállítása visszahozta a közelében levő kutakba a vizet, és sokszor volt rá eset, hogy amikor a falu távolabbi kútjaiból eltűnt a víz, csak innen tudták pótolni szükségleteiket, tehát megállapítható, hogy a vízmegtartás sikeresen megvalósult a területen.
A rekreációs- és horgásztóként is hasznosított rehabilitált holtágnál Karácsony Károly polgármester mesél a magyarországi látogatóknak (Fotó: Kerpely Klára, WWF)
A legkisebb, és leginkább tájbaillő vízmegtartó megoldásokat a Nyárádba torkolló Dormán-patakon létesítették ezelőtt tizenöt évvel, kolozsvári egyetemisták bevonásával. A helyben található farönköket felhasználva Kis- és Nagyadorjánban hódgátakhoz hasonló, 30-40 cm magas fenékküszöböket építettek a patakon, amelyek amellett, hogy a patak nyári kiszáradását lassítják, a meder fizikai értelemben vett változatosságához és ezzel együtt az élőhelyek gazdagításához is hozzájárulnak.
Dr. Hajdu Zoltán vezetésével a Dormán-pataknál: a tizenöt éve létesült fenékküszöb hordalékfogó és élőhely-teremtő funkciója ma is működik (Fotó: Dávid Zsuzsa, WWF)
A Magyarország különböző részeiből érkezett polgármesterek számára sokszor ismerősen csengett erdélyi kollégáik beszámolója a nehézségek ellenére elért kisebb-nagyobb sikerekről, hiszen itthon, – főként a dombvidéken élők – ugyanolyan extrém jelenségekkel (aszály, áradás, erózió, vízszennyezés) küzdenek. A tanulmányút legfontosabb tanulságai közt megfogalmazható, hogy a vizes élőhelyek kis költségű rehabilitációjával, természetes pufferterületek létrehozásával nagyot lehet előrelépni ezen problémák kezelésében. Ugyanakkor az eredményekhez a vezetői elhivatottság, a széles körű összefogás, a megbízható szakmai tudás és a végtelen kitartás együtt szükséges.
Reméljük, hogy a külföldi jó példák megismerésével és bemutatásával elő tudjuk segíteni, hogy itthon is erősödjön az érintettek közötti együttműködés és felgyorsuljon a természetes vízmegtartó megoldások ismertségének elterjedése.
A LIFE LOGOS 4 WATERS projekt keretében megrendezett tanulmányúton az alábbi szervezetek képviselői vettek részt:
- Agrárminisztérium Természetmegőrzési Főosztály
- Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság
- Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal/Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály
- Bátya Község Önkormányzata
- Belügyminisztérium Önkormányzati Koordinációs Iroda
- Belügyminisztérium KVHÁT
- Csömöri Települési Szolgáltató Nonprofit Kft.
- Drágszél Község Önkormányzata
- Dusnok Község Önkormányzata
- Galgagyörk Község Önkormányzata
- Hosszúhetény Községi Önkormányzat
- Kisnémedi Önkormányzata
- Klímabarát Települések Szövetsége
- Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE)
- Magyar Mérnöki Kamara, Vízgazdálkodási Tagozat
- Magyar Tájépítészek Szövetsége
- Miniszterelnökség, KEHOP IH
- Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Víztudományi Kar
- Országos Vízügyi Főigazgatóság
- Penc Község Önkormányzata
- Pest Megyei Kormányhivatal/Környezetvédelmi, Természetvédelmi- és Hulladékgazdálkodási Főosztály
- Pomáz Város Önkormányzata
- Püspökhatvan Község Önkormányzata
- Püspökszilágy Község Önkormányzata
- Szokolya Község Önkormányzata
- Vácduka Község Önkormányzata
- Vácdukáért Alapítvány
- Váckisújfalu Község Önkormányzata
- WWF Magyarország
További információk a Nyárád völgyének vízgazdálkodásáról és a térségben megvalósult megoldásokról az alábbi linkeken érhetőek el:
- Videó: A víz titkai (Misterele apei)
- Erasmus+ NABI Nature-Based Innovation for Urban Forest and Rainwater Management: A ZÖLDFELÜLET GAZDÁLKODÁS ÉS A CSAPADÉKVÍZHASZNOSÍTÁS EURÓPAI JÓ GYAKORLATAI 2021. (75. oldaltól)
- Hajdu Zoltán – Tervezés, újratervezés. Marosvásárhely, 2020. (41. oldaltól)
- Blog a Nyárád leszabályozásáról https://regularizare.wordpress.com/
- Mennyit érnek a természet ajándékai? A Nyárád és kis-Küküllő menti Natura 2000 területek ökoszisztéma szolgáltatás kutatásának összefoglaló tanulmánya (Arany, 2017)
Készítette: Kerpely Klára, WWF Magyarország Alapítvány